Rozhovor se stavitelem sobotní klasiky

Marek Schuster připravil otázky pro stavitele tratí sobotní klasiky.
Pořádná porce kilometrů a nebo taky více vyběhnutých kopců? Na to se zeptáme Mirka Hadače a jeho syna Filipa.

Otázky pro Mirka Hadače:

Tratě jsou již připraveny, co může každý závodník od závodu čekat?
Klasickou klasiku, dlouhou, nezáludnou pro závodníky, kteří nejezdí na závody „mrčet“, ale makat. Kdo pořádně trénuje bude mít výhodu. Dlouhé postupy, kopce, které se musí vybíhat, samozřejmě kvalitní mapa z dílny P. Marečka a B. Háje, poprvé použijeme novou technologií digitálního tisku (Honza Langr a mapová rada budou mít radost) ….. 
Řídili jsme se heslem „v jednoduchosti je síla“.

Jak to vypadá v lese, když se závodník vydá na svou trat a na co se může nachytat?
Málo kontrol, volby postupů, delší časy, … prostě normální závod na klasické trati …. 3, 2, 1 start … vezmu mapu a co nejrychleji chci být v cíli přes všechny kontroly … jak jednoduché … Co je třeba zvláštní jsou paseky, které jsou (zmulčované) upravené do téměř parkové podoby. A ta nedokončená železnice, která vede napříč mapou, myslím zamotá hlavu řadě závodníků.

V uvedených rozpisech je napsaný i tvůj syn Filip. Ten hrál jak velkou úlohu při stavbě tratí?
Kvantitativně malou, ale kvalitativně velkou. Koncepce a způsob provedení tratí je z jeho hlavy. Vymyslel základní postupy a postavil řadu hlavních kategorií A (H18A komplet)… a já dodělal ten zbytek podle jeho šablony (takovou tu otročinu…. B, veterány, C, linie… a pak všechny ty detaily co nikdo nevidí). Ale zase jsme společně na mapě oběhali hodně kilometrů před vlastní stavbou, našli ta správná místa, správné postupy a vyřadili nevhodné pasáže, nebo je použili jen „vhodným“ způsobem. Celkem jsme se snažili a musím přiznat, že sám bych tratě postavil jinak (s odstupem času musím přiznat, že hůře).

Pro diváckou atraktivitu je dobré nasadit i nějaké radiokontroly, můžou s nima počítat i mladší kategorie, aby měly větší přehled o dění v jejich kategorii?
Rádia budou až v závěru (předsběrky, sběrka). Konec konců i spíkr chce jít do lesa, tak bude mít prostor než se objeví první závodníci (Aljoša)

Všichni víme, jak dokáže být jarní počasí kruté. Myslíš, že může hrát počasí i roli při takovém náročném závodě?
Bude horko – bude to těžké, bude pršet – bude to těžké. Jsou to „Áčka“, závody pro nejlepší závodníky v ČR …..

Poslední otázka, koho tipuješ na vítězství v kategoriích juniorů a dospělých? Smola, Kubát, Zvěřinová, Novotná ….. před 2 lety bych řekl, že trať je na míru pro O. Kozáka
____________________________________________________________

Otázky pro Filipa Hadače:
Filip jako juniorský reprezentant již posbíral zkušeností dost a vrhl se do práce se svým otcem.

Jak ti šla spolupráce s tvým tátou, jakou roli ti svěřil a co všechno jsi postavil?
Práce s mým otcem byla úplně v pohodě a největší výhoda v tom byla, že jsme se nemuseli nikde scházet a náročně to řesit, ale stačilo si večer sednout k televizi a trochu si s těmi tratěmi pohrát. Jediný problém byl v tom, že jsem odjel do Švédska na 2 týdny a ještě jsme neměli vychytané všechny mouchy, ale on to zvládl bez problémů, stejně už stačilo dodělat jenom neÁčkové kategorie a to už je jenom rutina.
Tak roli, no to se tak nedá říct, protože v podstatě jsme měli stejnou roli, a to stavění tratí. Ale víceméně jsme to měli tak, že jsme si nakreslili na mapě postupy, které by stály za to, a pak je pospojovali do co nejhezčích a zároveň nejtěžších tratí. Nakonec to dopadlo velmi dobře a doufám, že to závodníci ocení.
Co jsem stavěl? No, začal jsem kategorií H18A (což je pro někoho možná zvláštní, protože se většinou začína elitou, ale ja to pojal holt jinak), kterou jsem postavil celou, a z té tratě, jak taťka řekl, jsme stavěli další kategorie. V podstatě jsem se podílel na většině Áčkových kategorií až na pár výjimek. Zbytek už musel dodělat on.

Jakou by měl závodník zvolit taktiku aby se vyvaroval chyb?
Taktiku by měl závodník zvolit úplně stejnou, jako na každých závodech, a to znamená, že musí běžet co nejrychleji a zároveň co nejpřesněji. Ale určitě bude velmi důležité dávat si pozor i na lehké pasáže a za žádnou cenu je nepodcenit. A hlavně musí spoléhat na to, na co má. Což znamená, že si musí uvědomit, co je pro něj výhodnější a kde bude rychlejší (jestli terénem a přes kopce, nebo nějakou tu obíhačku po cestě), ale to už si musí každý sám promyslet v hlavě a rozhodnout se.

Ty jsi ještě dorostenec, určitě máš tedy přehled o dění v těchto kategoriích, koho teda tipuješ jako kandidáta na vítěztví v kategoriích DH16 a DH18?
Tahle otázka je pro mně velice těžká, protože už se moc neorientuju v šestnáctkových kategoriích a už vůbec ne kdo jak běhá v jakém terénu. Tak v H16 bych asi tipoval Hubáčka a v D16 nejspíš Svobodovou. No a v H18 je jasný kandidát také Hubáček, kterého by snad neměl nikdo ohrozit, protože toto je podle mě terén, ve kterém on běhá velmi dobře. A v D18 by to měla být Chromá, pokud nemá nic s kotníkem.

Děkuji za odpovědi, Marek Schuster